СОТ сьогодні: перспективи, проблеми, досвід поколінь

Автор(и)

  • O Konyk Донецький національний університет ім. Василя Стуса, Ukraine

DOI:

https://doi.org/10.30838/P.ES.2224.290819.49.570

Ключові слова:

СОТ, світова торгівля, світовий експорт, світовий імпорт, макроекономічні ризики, аналіз, методи управління

Анотація

Захисники членства в СОТ стверджують, що без участі в СОТ Україна не зможе продовжувати економічні реформи, на рівних брати участь в міжнародній торгівлі і отримувати пов'язані з цим участю вигоди. Їх опоненти вважають, що приєднання до СОТ завдасть непоправної шкоди цілим галузям промисловості, позбавить уряд можливості прийняття необхідних економічних рішень, а найбільш радикально налаштовані як і раніше вважають, що членство в СОТ «знищить мільйони громадян». Настільки різні точки зору пов'язані не стільки з відсутністю інформації про цю організацію і процесі приєднання - її досить, скільки з тим, що вона часто пропонується в специфічних термінах або формах, в яких часом важко розібратися неспеціалістам. В статті висвітлені проблеми стосовно того, а що ж, власне, із себе представляє СОТ, які переваги вона дає своїм членам і які обов'язки члени СОТ повинні виконувати, як участь в СОТ впливає на розвиток міжнародної торгівлі, на яких умовах до СОТ приєднуються інші країни, які основні параметри приєднання до СОТ Україні. Розкрито питання стосовного того, що реальний розвиток міжнародної торгівлі все більш чітко проявляє, що глобалізація і інтернаціоналізація світових економічних процесів одним зі своїх наслідків має поступове розмивання межі між прикордонним і внутрішнім регулюванням міжнародного економічного обміну. Одночасно розвиваються правила і норми регулювання міжнародного обміну товарами і послугами. На цій основі формується сучасна міжнародна торгова система, уречевленням якої поступово стає СОТ. В статті підкреслюється проблема того, що усунення зовнішніх перешкод на шляху українського експорту важливе для реалізації величезного потенціалу, яким володіє Україна в високотехнологічних та інших галузях з високим ступенем переробки продукції. Це - необхідна умова для подолання «сировинної» спрямованості українського експорту. Представлені шляхи вирішення даної проблеми. В статті було виявлено, що основним напрямком діяльності СОТ є лібералізація міжнародної торгівлі. Вона виражається в укладенні угод, спрямованих на зниження ставок митних тарифів і поступового усунення нетарифних бар'єрів. З цією метою СОТ регламентує встановлення митних процедур, впровадження національних стандартів і санітарних норм.

Посилання

Batanin V.V. (1999). Problemy intehratsiyi krayin z perekhidnoyu ekonomikoyu v Mizhnarodnu torhovu system [Problems of integration of countries with economies in transition into the International Trade System], BYKY – BIKI, 16, 5-8 [in Ukrainian].

Herchykova I.M. (2000). Mizhnarodni ekonomichni orhanizatsiyi [International Economic Organizations]. Moscow, Konsaltynh [in Ukrainian].

Dyumulen I.M. (2006). Svitova orhanizatsiya torhivli orhanizatsiya [World Trade Organization Organization]. Moscow, Ekonomika [in Ukrainian].

Yevdokymov A.I. (2004). Mizhnarodni ekonomichni vidnosyny [International Economic Relations]. Moscow, TK Velbi [in Ukrainian].

Zahashvili V. (2002). Torhovo-politychni instrumenty SOT [WTO Trade and Political Instruments]. MEIMO – MEIMO, 8 [in Ukrainian].

Novozhilova E.S. (2000). Shcho obitsyaye SOT [What the WTO promises]. NEH – NEG, 16, 16 [in Ukrainian].

(n.d.). Pravova systema SOT, polozhennya TRIPS [WTO legal system, TRIPS provisions]. Visnyk ekonomiky – Bulletin of the economy, 14, 46 [in Ukrainian].

Fridkin L. (2001). Vstup do SOT: 3-y raund [WTO accession: Round 3]. NEH – NEG, 22, 3 [in Ukrainian].

##submission.downloads##

Опубліковано

2019-08-29

Номер

Розділ

Міжнародна економіка і зміни геоекономічного простору